# Snällt nagellack!
Author: Lina Strindlund

[javascript:nicTemp();](http://www.thebodyshop.se/makeup/colour-crush/colour-crush-nail-vanish.aspx "veganskt nagellack ")  

otroligt! veganskt , icke djurtestat och hudvänligt nagellack! 

Jag har tyvärr ej kunnat prova än, men nästa gång jag är i stan ska jag på TBS och prova! 😃

## Comment 1
Author: [Borttaget]

finns annars t.ex kure bazaar som är veganskt och använder sig av främst naturliga ingredienser!

## Comment 2
Author: [Borttaget]

eller kanske inte främst naturliga förresten, men det är många av de mest farliga kemikalierna som är borta!

## Comment 3
Author: [Borttaget]

BWC har några fina färger :)

## Comment 4
Author: Lina Strindlund

BWC? vad är det? :) 

ja jag har inte kollat vad TheBodyShop har i sina, men de skulle ha mindre kemikalier iaf. Men jag vill inte ha NÅGOT hudfarligt, för är så känslig. :P särskilt när jag har PMS /mens av någon skum anledning. ;) 

brukar bara måla TÅ naglarna annars. ;)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

bwc = beauty without cruelty   
  
finns bland annat att köpa här: http://kissedbyeco.se/shop/brands/beauty-without-cruelty/

## Comment 6
Author: Lina Strindlund

Aha dem! :) har itne provat men hört talas om att de är veganska. :) 

Åh vad mkt fint de har.  blir så sugen. ;) Ja inte dyrt faktiskt trots bra kvalité (står det iaf). :) Men de där mineral ögonskuggorna, hur använder man dem? :) de blir ju så "dammiga" liksom bara flyger massa damm. ;) Fast det är inte detta märke jag provat utan ett annat.

## Comment 7
Author: grumpy19

Vill tipsa om [Piggy Paints](http://www.clearlife.se/sv/varumarken/piggy-paint-.html) giftfria, veganska nagellack! Väldigt dyra i Sverige (tycker jag), finns på iherb till bättre pris!

## Comment 8
Author: veggie4every1

#7 Det där är ett jättefint nagellack tycker jag. Hade det gröna i somras. Urläckert!

Väldigt lätt applicerat och täckande också🙂

## Comment 9
Author: Lina Strindlund

oh vad skoj!
