# Dunjackor..
Author: wildchild001

Hej! Jag vill byta ut min gamla dunjacka mot en ny vegansk jacka. Finns det något material som motsvarar dun och var kan man isåfall hitta liknande jackor?

## Comment 1
Author: Inkanyezi

Polyesterull är ett vanligt fyllningsmaterial i liknande jackor. Det tål tvätt bättre än dun, är något lättare, men värmer/isolerar inte fullt så bra.

## Comment 2
Author: veggie4every1

#0 Om inte priset avskräcker så finns ju fina varma kvalitetsjackor på Houdini. De har även second hand försäljning.

[http://www.houdinisportswear.com/se/](http://www.houdinisportswear.com/se/)

Annars finns det  massor av jackor i vanliga butiker som håller värmen bra med polyesterfyllning. Jag har använt dunjackor i mitt tidigare icke-veganska liv och jag tycker inte att det är så fantastisk stor skillnad på en tjock polyesterfylld jacka. Kanske en extra tröja under om det är riktigt kallt, så minns jag det ungefär likvärdigt.

Jackor tycker jag brukar vara ganska lätta att hitta lite varstans. Se upp för läderdetaljer🙂
