# Anamma slopar äggen!
Author: veggie4every1

Goda Nyheter! Anamma slopar äggen i alla sina produkter och lanserar två nya spännande produkter :) http://anamma.eu/sv/blogg.php

## Comment 1
Author: KastKatt

Så glad :D:D

## Comment 2
Author: JustRobin

Grymt! :D

## Comment 3
Author: mogfarm

Yes!

## Comment 4
Author: Fridaosx

så himla bra!! fattar inte varför de skulle ha ägg i från början -.-

dock blir ja lite orlig över detta "Färsen t.ex. var ju vegansk redan innan men vi har ändå passat på att förbättra smaken ytterligare..." Men smaken är ju redan bra? ^^

## Comment 5
Author: mogfarm

#4 Jag tycker ärligt talat att quornfärs är klart godare än Anammas färs, så det går att förbättra smaken enligt min mening. Bra att den ska fortsätta att vara vegansk, och hoppas att du tycker lika mycket om den nya smaken.

## Comment 6
Author: veggie4every1

#4 Tycker också färsen är bra som den är, men vi får väl hoppas att de förbättrar till det bättre🙂 Kanske har den inte sålt så bra som de hoppades.

#5 Vi får hoppas att Quorn tar efter Anamma och slopar äggen de också.

## Comment 7
Author: IngaTrnqvist

Härligt! Äntligen lite fler vettiga vegoprodukter i den lilla hålan jag bor i :D

## Comment 8
Author: mogfarm

#6 Jag hoppas också att quornprodukterna blir veganska. Jag saknar inte dem för egen del men min dotter vill egentligen ha det och det hade förenklat när man lagar mat till hela familjen. Det hade verkligen förenklat när man hälsar på hos sina föräldrar som brukar laga till maträtter av quornprodukter när vi kommer dit.

## Comment 9
Author: mogfarm

Jag läste först nu vad Anamma själva har skrivit. Jag blev så glad när jag läste det! Vad bra det kändes att de själva förstod att ägg inte hör hemma i vegetariska produkter och att de själva tyckte att det var fel att de haft det innan. De lyssnade på konsumenterna och ändrade ingredienserna i stället för att skylla ifrån sig eller liknande. Det känns som ett etiskt företag som tar ansvar för det de gör.

## Comment 10
Author: Magi-cat

Vegofärsen är verkligen en god och praktisk produkt!

http://anamma.eu/sv/prodVegofars.php

## Comment 11
Author: veggie4every1

#10 Jaa, anamma har ju jättegoda produkter. Nu på senare tid har det ju dock kommit en produkt som heter Oumph! som alla älskar här i hushållet, så det blir inte anamma lika ofta som förr🙂

Ser verkligen fram emot också när Quorn blir äggfritt, det borde väl komma snart.
