# Quiz: Vad kan du om djurfabrikerna?
Author: vendelay

All information är tagen från [www.djurfabriken.se](http://www.djurfabriken.se)

## Comment 1
Author: vendelay

Fiskfabriken är inte med i quizen. Den är lika viktig som de andra, men just den klarar jag inte av. Jag gråter redan nu och i mina ögon har fiskarna det allra värst. Jag klarar knappt av att läsa om dem. Jag hoppas ni kan ursäkta mig för det.

## Comment 2
Author: Wowy

Jag gråter inombords.

## Comment 3
Author: vendelay

#2 Önskar att det fanns en kramande smiley som inte log men om du tänker bort leendena så här kommer en kram: 🤗

## Comment 4
Author: Wowy

#3 <3 \*kram tillbaka\*

## Comment 5
Author: veggie4every1

Jag fick 9/10. Hade fel på när grisarna skickas till slakt.

Ja, visst blir man ledsen när man tänker på detta. Tack för en jättebra och meningsfull quiz vendelay 🤗

## Comment 6
Author: vendelay

#5 Tack, vännen 🤗

## Comment 7
Author: DogeLove

Hade 8/10 Och stakars djur blir så ledsen när jag läser det här!:(

## Comment 8
Author: vendelay

#7 Du gör en stor skillnad som vegan men jag förstår att du blir ledsen ❤️

## Comment 9
Author: ipopuma

Oj fråga 7 och 8 chockade mig faktiskt!

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Usch! Visste verkligen inte att det var så hemskt. Finner inga ord😢

## Comment 11
Author: vendelay

#9 & #10 Jag förstår er. När jag såg dokumentären "Djurfabriken" blev jag också helt chockerad och trodde nog ärligt talat inte på det. Tyvärr är det såhär det ser ut för djuren i Sverige, oavsett hur "humant" och "frigående" och "KRAV-märkt" bönderna kallar det. Om ni inte har sett dokumentären rekommenderar jag den verkligen, allt material är från nutid i Sverige vilket gör den väldigt speciell.

## Comment 12
Author: landsbygdsbo

Jag har också sett filmen "djurfabriken"

Och kan inte låta bli att fråga mig vad som händer med alla dessa djur som idag finns på gårdar och i stall om vi skulle sluta äta kött eller ta till vara andra djurprodukter. Skulle alla dessa djur slaktas och omvandlas till biogas i rötan-läggningar, eller vad skulle ske med dem?

## Comment 13
Author: vendelay

#12 Du vet precis vad vi vill ska hända med dem, jag har själv läst miljoner trådar där veggie4every1 berättat för dig hur det ska gå till. Men om du mot förmodan inte minns det så ska vi ta hand om alla. De ska få ett värdigt liv innan de dör av naturliga orsaker, som t.ex. ålder. 

Detta är min tråd och den är allvarlig. Du är välkommen att prata om frågorna, men du är inte välkommen med alla dina spekulationer och onödiga kommentarer. Håll dig till trådens ämne så är det okej, men blir du OT kommer jag att ta bort dina kommentarer. Det har inte med censur att göra (jag vet att du gärna tycker synd om dig själv när du sabbar trådar och blir anmäld), det handlar om att respektera den som skapade tråden.
