# Varför är du vegan?
Author: [Borttaget]

Det finns så många olika anledningar till att man blir vegan. Om ni väljer "Övrigt" vore det bra om ni berättar varför.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jag såg precis att jag stavat fel, försökte rätta till men fungerade dock inte. Jag är egentligen av lite olika alternativ men störst är på grund av min religion. =)

## Comment 2
Author: sighni

Jag är vegan av etiska skäl.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Jag är vegan av etiska skäl; man ska inte utnyttja djur för mänskliga arbeten eller för mat och klädsel; i synnerhet inte högt utvecklade djur.

Fast, det började som sådan där mesig lakto-ovo för miljön, sen ovo-veg - sen vegan.

## Comment 4
Author: JennyWalker

För min del är det inte enbart pga behandling av djur (dvs djurskyddsskäl) utan även av djurrättsskäl. Jag anser inte att djur ska utnyttjas och dödas överhuvetaget. Man glömmer ofta bort att det är skillnader mellan dessa två ståndpunkter.

## Comment 5
Author: Pehpsii

Jag tyckte aldrig om kött ens när jag var liten så för mig började det så. Sen blev jag gammal nog att förstå VAR kött kom ifrån och då kunde mamma inte ens muta i mig det längre (hon brukade mixa i morot i köttbullar t.ex).

Var vegetarian genom skolåren och ju mer folk började ifrågasätta, desto mer började jag bilda mig åsikter och leta rätt i motargument, och ju mer jag läste desto argare blev jag och så föll jag över som vegan.

Jag är nog inte den folk tänker på som aktivist, varken vadgäller miljö eller djurrätt, men jag har lyckats se till att mina vänner och bekanta hakade på 2 veckor med bara vegkost, att folk undviker vissa produkter och/eller märken. Berättar gärna vad för äckligheter produkter de kikar på i affären innehåller osv.

Samt att jag lagar god vegmat till alla hela tiden så att de ska se hur mkt variation det faktiskt finns som vegan.

Sen att mina ekesem jag haft sedan jag var 2-3 år gammal i princip försvunnit helt sedan jag blev vgean är bara en bonus.

Så för mig blir att lägga ett svar i rutan "all of the above"

## Comment 6
Author: batski

Jag är vegan av etiska skäl, för djurens, miljöns och de svältande människors skull.

## Comment 7
Author: Bollyn

"På grund av djurens behandling" - stämmer inte riktigt in på mig..

Då jag anser att man inte ska döda även om djuret har haft det bra.

**Varför släcka ett lyckligt liv!?**

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#7

Amen

## Comment 9
Author: Bollyn

#8

Va nu då?

## Comment 10
Author: Casiopeia

Jag är vegan av lika delar religösa skäl, som för djurens rättigheter/behandling och miljön.  Tillhör inte någon nedskriven religion, men det är en av grundstenarna i min andliga övertygelse att inte bruka våld mot vare sig djur, människor eller naturen. Ingen ska behöva dö eller lida för min skull om jag kan undvika det. Sedan anser jag naturligtvis också ur ett mer praktiskt perspektiv att djuren har rättigheter och förtjänar att behandlas med respekt samt skyddas från lidande, och miljöargumenten är minst lika viktiga. Det hänger ju ihop.

## Comment 11
Author: Bollyn

Håller med #10 ![Glad](http://vegan.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 12
Author: batski

Jag med ![Glad](http://vegan.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 13
Author: LaMika

Har aldrig riktigt gillat kött. Sen när man inser vilken hemsk industri det är så..aa nu är jag vegan.
