# Dagens fråga 30/8...Svar!
Author: Ians

Grön thé lär vara nyttigt och innehålla Massor av nyttiga antioxidanter!

Det finns även drycker som innehåller grönt thé allt ifrån rena saftdryckerna till bubbelvatten blandat med grönt thé!

Tyvärr innehåller dessa drycker inte så mycket grönt thé och är inte så nyttiga som producenterna vill få oss att tro ...för vi skall köpa deras varor och känna oss nyttiga.

Hur mycket berikad dryck tror du att man måste få i sig för att det skall motsvara EN kopp riktigt grönt thé?

1\. 10 liter

X.  30 liter

2\. 50 liter

Rätta svaret kommer imorgon ![Flört](http://vegan.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Kanske är 50 liter då?

Har inte så bra koll. Däremot vet jag att det finns ett the som heter grönt the. Konstigt nog är det mesta Earl Gary och Koffein, enligt de som tillvärkar är det bara 10% Grönt The. Märket ville vara anonyma.

Vitt the, tydligen så säljs det x5 mer än vad de kan odla, vad är resten i produkten?

## Comment 2
Author: Ians

**Fegisar ![Flört](http://vegan.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") vågade ni inte gissa?**

Dagens fråga igår var ställd för att vi alla skulle få en påminnelse om att fabrikörerna inte är speciellt måna om vår hälsa eller speciellt skrupelfria!

De har hakat på den moderna forskningen ang något ämne som de sedan utnyttjar konsumenternas desperata vilja att hålla sig friska och unga så länge som möjligt.

För sin egen vinning skull inget annat!

**50 lite**r av dryck berikad med grönt thé måste man dricka för att det skall motsvara **EN** kopp bryggt thé!!!!

Så köper man vatten på flaska alt saft.... i tron att man är nyttig för att de hinnehåller grönt thé så är man ganska så lurad!

Och med den lilla koncentrationen av thé i varje flaska så torde inte ens smaken komma från Grönt thé utan från kemiska tillsatser!

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#2. Vatten med grönt the var rätt så förväntat att det knappt innehåller. Jordgubbssaft från Fun Light innehåller inte ens jordgubb, trots detta står det på framsidan att det finns riktiga druvsaft, men innehållsförteckningen säger en helt annan sak, står bland annat att det innehåller äpplesaft.
