# Mamma byter bo!
Author: [Borttaget]

Mamma byter bo, Avsnitt 7 kommer det handla om en veganmamma som byter plats med en familj som ofta äter kött, struts. Veganmamman har även gett ut en kokbok för veganer.

[Måndag 16 maj 2011 Tv4 20:00-21:00](http://www.tv.nu/p/11051620002100tv4--p)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Ska veganmamman äta struts och strutsmamman äta veganskt?

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Njae, det tror jag väl ändå inte, jag har aldrig sett programmen men mammorna byter väl plats och styr och ställer som det är i deras familj. Vet dock inte hur det blir med familjen som äter veganskt om strutsmamman kommer tvinga i dem något?

## Comment 3
Author: Ians

De fick allt äta mjölk produkter iaf det lilla jag såg.

Men "Struts mamman" och hennes familj var inte alls avskräckta av Vegan maten utan tyckte det var helt ok o gott!

Så troligen var de de som tog till sig mest av bytet...tror inte struts kommer att finnas på bordet hos vegan familjen ...i framtiden ![Flört](http://vegan.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Diskution om avsnittet [här](http://www.tv4.se/1.2139604/2011/05/16/hon_tvingar_familjen_kasta_allt_kott_i_mamma_byter_bo).

Filmen på tv4-play är här under.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Fungerade inte här är tv4-play:

[http://www.tv4play.se/noje/mamma\_byter\_bo?title=mamma\_byter\_bo\_del\_7&videoid=1642217](http://www.tv4play.se/noje/mamma_byter_bo?title=mamma_byter_bo_del_7&videoid=1642217)

## Comment 6
Author: Ians

Jag såg de sista minutrarna inser jag ...hehehehe

Då var de ganska överens iaf
