# Syrlig ersättning...
Author: Kattmynta

Nu när jag äter veganskt saknar jag denna "syrlighet", som A-fil/fil. Någon med tips på produkt/er med syrlighet? Eller något som jag kan göra själv?

Alla tips mottages!

## Comment 1
Author: Pehpsii

citronyoghurt?

## Comment 2
Author: Kattmynta

Oh, finns det?! Vilket företag?? Lät mumma det.

## Comment 3
Author: batski

Carlshamns frukt-sojgurtar och Alpros naturella sojgurt finns att köpa på ICA.

## Comment 4
Author: Kattmynta

Fast dom är mest söta tycker jag.

## Comment 5
Author: batski

Alpros naturella är inte söt, utan man kan tom göra dressingar på den.

## Comment 6
Author: Pehpsii

#2 jag köper naturell yoghurt (eller vanilj) och blandar i citron själv. Eller så kan du testa lime om du mest bara vill åt beskan. Det bli ju oftast bäst när man gör det själv ändå (=

## Comment 7
Author: Kattmynta

Tack tack, smarto tips där. ![Glad](http://vegan.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Granatäpplevinäger kan man droppa ner några droppar i för att få lite mer filmjölksaktigt i soyghurt, kan rekomendera det om man lyckas få tag på den. ![Skrattande](http://vegan.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 9
Author: Kattmynta

Oh, bra bra tips där. Skall absolut testas!

## Comment 10
Author: kelfwing

Var får man tag på granatäpplevinäget?

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Påpeka att efter man rört ner det bör man vispa en bra stund så den inte särar på sig. \*

Granatäpplevinäger köpte jag i Göteborg, minns inte affärens namn, men den låg på en gata i närheten av järntorget. Finns en vegetarisk resturang i närheten där också. Där zucchini låg innan om man går upp den gatan och till vänster och fortsätter. Ursäkta, men riktigt dålig på att förklara vägar. ![Obestämd](http://vegan.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Eller kan jag rekomendera [Rapsy Frutty](http://www.allergimat.com/produkt.asp?id=18), den är rätt syrlig och blandning av yoghurt och filmjölk, men fungerar som både ock, men man kan droppa i några droppar citronsaft i om man vill.
