# Vegan Runners?
Author: muammar

Hej,

Relativt "ny" här på forumet. Tänkte kolla om det är fler veganer som tränar inför lopp, vore kul löpträna tillsammans med lite fler fram mot våren - är bosatt i norra Skåne, så i trakterna vore ju att föredra! :\]

Själv ligger en inför träning till Göteborgs varvet och Malmömilen, letar efter fler lopp att delta i, men tar det eftersom. Tränar så mycket jag hinner, snittar milen på 48-52 minuter just nu pga uppehåll - blir en del "endurance" träning likväl, dvs, ta sig an längre sträckor till fots på bestämd tid, dvs x-timmar ska en komma xx km.

/K.

## Comment 1
Author: plantalicious

Det hade vart trevligt om du bodde i Stockholm eller jag bodde i norra Skåne. Springer ett 10km-lopp nästa vecka och troligen maran nästa år.

Lycka till med din träning!

## Comment 2
Author: muammar

Inte varit aktiv här det sistane... jag springer dagligen, satsar mycket på ultramaratons, inte för tävling, utan mest en utmaning för mig själv.

5 mil på 4 timmar är min tröskel att slå, 48minuter per mil.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Kul med löpning, hade gärna sprungit om jag hade möjlighet att ta mig runtom i landet. ![Skrattande](http://vegan.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
