# Hemmagjord vispbar vegangrädde?
Author: placebo

En liten utmaning, är det någon som har ett bra recept på hemmagjord vispbar vegangrädde?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Man kan göra havregrädde genom att göra egen havremjölk och koka tills den börjar bli trögflytande sedan droppa i några droppar citron och lite rapsolja och mixa i en mixer när det svalnat.

Eller kan man köpa sojagrädda och blanda i några droppar citron eller lime och lite vispa och låta stå i kylen under natten. =)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Eller köper man färdigvispad eller på spraytube. =)

## Comment 3
Author: placebo

Men blir den fluffig som vanlig vispad grädde?

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Det är så många år sedan jag minns inte hur fluffig vanlig kogrädde är. Men man kan inte få allt att smaka eller se ut precis som från djurlivet men det blir luftigt i alla fall. Jag är glad att man kan vispa det speciellt när jag gör tårtor m.m. =)

## Comment 5
Author: Saga85

Annars kanske (hemmagjord) kokosgrädde kan vara ett alternativ? Jag skulle göra det själv men lyckades inte pga det var något skumt med kokosmjölken.

1 burk kokosmjölk (ej light) och 1-2 msk sojamatlagningsgrädde. Låt kokosmjölken stå kallt/svalt och skaka den inte. När man öppnar burken är det ett tjockt lager överst - skopa ur denna grädde och rör försiktigt ihop det med sojagrädden.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Finns en lågfett som är precis som grädde gjorde maränger av den från början den går att vispa men börjar vattna på några timmar.

Vad ska du ha grädden till?

## Comment 7
Author: Jobin

Om man orkar och har en bra mixer är ju mandelgrädde ljuvligt. Den blir fluffig...

## Comment 8
Author: Pehpsii

Det finns en sorts kokosnötsgrädde som jag köpt som var som hårdvispad grädde från början. Att bnaldna den och vispad sojagrädde borde funka....

ska springa och kika vad den hette!

## Comment 9
Author: Pehpsii

Blue Dragons Coconut Cream VHT (eller ev UHT, står med knepigt typsnitt). En liten lila tetrapack som stod bland asiatkosten på ICA.

## Comment 10
Author: placebo

Jag har sett några recept på nätet där man lägger en burk kokosmjölk i kylen/frysen för att sedan hälla ut vätskan och maskinvispa fettet hårt med florsocker.

[http://www.everydaydish.tv/index.php?page=recipe&recipe=157](http://www.everydaydish.tv/index.php?page=recipe&recipe=157)

#5 Din variant med vegomjölk istället för socker låter bättre.

#6 Låter som ett intressant alternativ, jag vill ha grädden till pannkakor/våfflor.

På en blogg höll dom på att experimentera med sojaproteinet VERSAWHIP, men dom verkar ha gett upp. Åtminstone vill dom inte lägga ut ett recept än:

[http://veganfeastkitchen.blogspot.com/2008/06/vegan-whipped-creme-marshie-fluff.html](http://veganfeastkitchen.blogspot.com/2008/06/vegan-whipped-creme-marshie-fluff.html)

[http://everydaydishtv.blogspot.com/2008/06/vegan-whipped-cream.html](http://everydaydishtv.blogspot.com/2008/06/vegan-whipped-cream.html)

## Comment 11
Author: Saga85

#10 Sojagrädde ska det vara, inte mjölk ![Glad](http://vegan.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Inne på vegetariskt tror jag det finns en tråd om det, sök på kokosgrädde.

## Comment 12
Author: placebo

TrevorS, har du receptet på den vispade havregrädden du pratade om? Jag provade att mixa kall kokt havremjölk, någon droppe äppelcidervinäger och rapsolja men den blev inte fluffig, mer som lös majonäs.

## Comment 13
Author: Jobin

http://www.klimatmat.se/enrisrokt\_algstek\_och\_mandelgradde\_smaksatt\_med\_pepparrot.aspx

testa mandelgrädde... Här var kanske inte bästa tillbehöret men ändå... När jag gjort den har jag inte behövt sila, det går att använda lite vatten bara. tror jag haft lite florsocker i, kanske lite vanilj också. Det går åt en bra mixer dock.

## Comment 14
Author: placebo

#13 OK, ska prova mandelgrädden. Tack för länken. Det blir nog lite försöks- och felmetoden innan jag landar rätt.

## Comment 15
Author: placebo

<dubbelpost>

## Comment 16
Author: mayolica

Nu för tiden har det kommit flera bra alternativ till vispgrädde att köpa färdigt, jag har provat två olika vispbara alternativ av sojagrädde,den ena var mer lik vanlig vispgrädde i konsistensen men den andra var mycket godare och fluffigare. Har oxå sett att det finns havregrädde att köpa. Så är det ju kokosgrädden då.

Såg ett tipps på den andra vegetariska sajten med att blanda hälfetn sojagrädde med kokosgrädde. Provade och tyckte att det var gått,det blev mild och fin smak. Man skulle då köpa en fet kokosmjölk som får stå kallt i kylen över natten,sen ösa av det tjocka gräddliknande som ligger överst och blanda ihop med vispad sojagrädde.

Förr innan det fanns mjölk och grädd-ersättningar att köpa mins jag att jag hade några gamla recept på solrosgrädde och sesamgrädde,men det blev inte bra och påminde inte alls om grädde.

## Comment 17
Author: [Borttaget]

#12. Om du ska göra havregrädde enligt receptet på min blogg ska man koka den ett tag efteråt för att få den lite tjockare sedan ha i lite citronsaft och rapsolja och mixa. Sedan stå ca 12 timmar i kylen och sedanj vispa. Tror jag hänvisat till fel recept innan? Vet att jag skrev om detta på en annan sida.

## Comment 18
Author: placebo

Tack Trevor, ska göra ett nytt försök.

Tror du det räcker med en fetthalt på 30% eller ska man köra 40%?

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Jag brukar inte direkt ha i rapsolja när jag gör detta, men brukar bara vara någon droppe, testa att skippa detta och ha i lite citronsaft istället. Vilket recept testar du?

## Comment 20
Author: placebo

Jag använder ett liknande recept till ditt recept fast jag kokar upp den så att den blir mer fast.

## Comment 21
Author: rutiga

#10

Det funkar men den skall inte vara light och den får inte innehålla emugleringsmedel. Emugleringsmedel gör att den inte kan skära sej.

## Comment 22
Author: rutiga

glömde skriva kokosgrädde är inte direkt vispbar men ändå det jag tycker är likast riktig vispad grädde. Tycker inte man skall blanda i floursocker det blir väldigt sött. Möjligtvis lite vaniljsocker.

## Comment 23
Author: TheOutdoorType

Om ingen annan tipsat om det finns det en underbar cashewnötsgrädde som man gör genom att mixa 2 dl alprosojamjölk (viktigt) med 2 dl cashewnötter ordentligt tills det tjocknar lite. Sen häller man i olja i en fin stråle tills det tjocknar. Efter det i med 1 msk socker och 1 msk vanlijsocker. Underbart till semlor. Receptet är snott ur Vadå Vegan? Av Lisa Glåmark

## Comment 24
Author: [Borttaget]

Putt på begäran.

## Comment 25
Author: kelfwing

Puffar upp denna, då kanske någon vill veta hur de ska göra grädden till sina hemmagjorda semlor, då det är fettisdagen idag.

## Comment 26
Author: Anterrabae

Kan även slå ett slag för carlshamns vispbara havregrädde.. Den är helt ok om man vispar och hottar upp den lite med vanilj. Inte hemgjord, men ett alternativ.

## Comment 27
Author: [Borttaget]

Annars kan man koka upp havregrädde med lite vegegel (finns i de flesta matvarubutiker) och låta den svalna, sedan vispa.

## Comment 28
Author: tlover

jag har en bok med massor med grundrecept man kan göra själv men den enda jag har testat är avokadogrädde.

(edit såg att avokadovispgrädden måste jag fått nånannanstans ifrån men det finns 3 vispgrädderecept men jag kan inte gå i god på att dom är bra för jag har aldrig testat dom)

## Comment 29
Author: [Borttaget]

Avokadogrädde har jag testat och haft på tårta, noga med att det är mogna/mjuka avokados och att de stått i rumstemperatur för annars blir de hårda om man ställer in dem i kylen igen. Var dock inget som gick hem för alla, vissa tyckte färgen såg läskig ut även om den smakade okey.

Hur gör du avocadogrädde? Har för mig att vi mosade och vispade avokadon länge med lite florsocker och någon tsk vatten.

Kan tipsa om tre recept på grädde som finns [här](http://veganen.blogspot.se/search/label/Gr%C3%A4dde).

## Comment 30
Author: tlover

jag gjorde typ som du + lite citronsaft för att den inte ska se så skum ut

men nuförtiden köper jag oftast delvis för att jag har aldrig tyckt om avokado (det vart däremot ok med florsockret men jag har aldrig avokado hemma) delvis för att jag har blivit lat. och min man tycker ju om veggogrädde mycket mer än vanlig grädde också.
