Mitt veganska julbord 2013 - hur ser ditt ut?
Som rubriken lyder, hur ser ditt veganska julbord detta år, 2013,?
Mitt ser ut så här:
Hemlagad och "monterad"
Avokadohalvor med rostad- vitlökmajo, tångkaviar och dillkvist
Brysselkål med lingon.
Brysselkål i saffrans"grädde"
Grönkål i risgrädde
Morotslåda.
Vegansk kaviarströmming/ kaviarsmakande aubergine
"Sill"sallad utan sill
Rödkål kokt i julmust.
Tomatskivor varvad med SmokeyRisella
Kokt potatis
Köpt:
Rödbetssallad (köpt på Djurrättalliansens vegovintage)
Auberginesill (från goodstore)
Panerad f´sk (A & A)
Rökt f´sk (A & A)
Leberwurst dvs vegansk leverpasten (Vantastic foods)
Princesskorv (Astrid och Aporna, nedan förkortad A & A)
Skivarde Pålägg (Gourmet)
Pesto Rosso (la Bio Idea)
Veggobullar (Anamma)
Ostarna på ostbrickan:
Jeezly orginal (A % A)
Jeezly örte (A&A)
Cremay Rizella
SmokeyRizella
No - Mo (Arom9
No- Mo Pikant (Vegusto)
No- Mo Ädel (Vegusto)
No- Mo Örter (Vegusto)
/Karin, sajtvärd på vegan ifokus och medarbetare på vegetariskt i fokus.
OMG vad hungrig jag blev nu så gott det låter med allt!
Medarbetare på Fågelmatning, Djurparker, Vilda djur och Politik i fokus.
Tack Tjeja! Trodde att mitt första veganska julbord skulle bli ganska fattig på mitt julbord, då jag inte haft tid för några julförberedelser förrän idag och igår.
Anledning: Jag jobbar heltid och studerar heltid. AnledningSista jobbdagen var igår (nej, jag skrev inte fel, jag jobbar lördagar) och sista seminariet var i fredags. Men jag hann handla all färdigköpt mat igår på goodstore och hemköp Hornstull i Stockholm och alla julklappar idag och igår. Idag har jag lagat mat för fulla muggar. Nu ska jag bara laga till sillsalladen, så har jag lagat allt sm ska lagas också.
Men när jag listade allt ovanför, ser jag ju att det blev mycket gott. Har dock inte prövat alla saker jag köpte färdiga, jag får hoppas de är goda ;).
Skönt med cirka 2 veckors ledighet (om man räknar bort 1 gruppuppgift som ska skrivas på universitet och 2 studiedagar på jobbet)
Det blev ganska mycket off-topic, men jag behövde väl "prata av mig". Hoppas det inte gör något.
/Karin, sajtvärd på vegan ifokus och medarbetare på vegetariskt i fokus.
Vilket fantastiskt veganskt julbord.
Här på landet där jag bor, i Tiveden finns det inte en enda affär som säljer vaganskt. Sojaprodukter och andra veganska produkter går inte att få tag på. Man får var glad om man hittar frukt och grönsaker, tyvärr aldrig organiskt odlade. Närmaste ställe där man kan hitta något är i Örebro, 16 mils resa tur och retur. Och inte ens där skulle jag kunna hitta fler än ett par av de varor du, Karin, har på ditt julbord. Om man är Vegan har man en stor fördel att bo i eller i närheten av storstäderna.
Jag har i alla fall hittat en kålrot som jag ska koka och griljera som en skinka. Och nästa år så ska jag försöka hitta något bra ställe på nätet att handla från. Jag blir superglad om någon har förslag på bra ställen att handla från . En fördel är om de har snabb service.
God Jul på er alla här på vegansajten. 🙂❤️🙂
Hej!
Har ägnat förmiddagen åt att göra s*ll, två sorter och ville dela med mig, var på väg att starta en tråd men så såg jag som tur är att du skrivit, "hur ser ditt ut"! 👍
Jag ska även göra brysselkålsgratäng och jansson!
Sen finns det potatis och sallader mm. som andra kommer att bidra med. Även animaliskt kommer finnas på julbordet, vi firar inte hemma hos oss. Jag ska ställa alla våra saker på en helt egen plats. 😐
God jul!!! :D
Hej Engagera! Vad spännande att få se de andras reaktion på din vegojulmat! Du får återkomma sedan och berätta! :D
God Jul!
Medarbetare på Fågelmatning, Djurparker, Vilda djur och Politik i fokus.
Absolut, det ska jag!!! :D
jag kommer fira jul på två ställen i år, hos mina svärföräldrar och sedan med min familj. det är bara jag som är Vegan men jag ska ta med mig:
-A&A´s Julsk*nka
-hemmagjorda K*ttbullar (bl.a aubergine, sojafärs)
-r*vbenssspjäll grundad på A&A´s högtidssk*ka (glaserad med hemmagjord sweet&smoky glaze)
-hemmagjord skagenröra
-A&A´s Jeezly med örter
-Prinsk*rvar (minns inte märket)
sedan har jag bakat lussebullar och knäck :)
Aneri: Visst är det fördel att leva nära storstäderna osm Vegan. Här kommer dock lite tips på internethandel. Från veganlife kan du beställa följande "juliga" produkter nästa. Till skillnad från goodstore så levererar de även kylvaror.
- glutenmjöl (går bl.a att göra egen skinka, revbenspjäll på, för recept, se vardagsmatad.se)
- rökt smörgås"skinka"
- vegansk salamikorv
- vegansk coctailkorv
- rödbeta/pepparort- spread
- gran chorizo (vegansk, givetvis)
sojabitar sojafärs - sojasteaks
- sojastrimlor
- tempeh
- tofu
- veganostarna Jeezo Biano och Jeezo Santi sam veganparmesan
- veganostarna Jeezini i smakerna ädelost, grekiska oliver, basilika och tomat, paprika, örter respektive klassisk ostsmak
- veganostar teese i smakerna cheddar, cream chedar, mozzarelal och klassisk ostsmak
- veganostarna mjukostarna tofutti cream smooth och tofuttt herbs (örter)
- sojamölkspulver
- whity (vegansk mjölkpuvler som blandas dirket ner i kaffet/teet/chokladen)
- Mandeldrink instant
- mandelgrädde
- soja spraygrädde
- No egg
- Agavesirap/dadelsirap (kan används istället för honung)
- vegeset (vegansk "gelatin")
Kolla även in seitanfoods, allergimats webbshop och vegusto.se
.
/Karin, sajtvärd på vegan ifokus och medarbetare på vegetariskt i fokus.
Engagera: Vad gott det låter 😃! Vad trevligt att andra bidrar till ert julbord. Andra jular då jag var Lakto-ovo-vegetarian har andra också bidragit till mitt och min morbror (han är lakto-ovo-vegetarian) julbord. I år tyckte dessa personer att det går ju inte att göra vegansk julmat. Det är bara det att båda förra jularna gjorde jag det mesta mitt och min morbor del av julbordet och allt det var veganskt redan då ;). Resten av familjen är blandkostare så det kommer att finnas animalier på vårt julbord också. Jag firar inte heller hemma hos mig.
/Karin, sajtvärd på vegan ifokus och medarbetare på vegetariskt i fokus.
fantasi Ditt medtagna julbord låter också gott 😃. Jag är också ensam Vegan (inte ensam vego dock). Taxiföraren som körde mig till tågstationen undrade om jag skulle flytta när hon såg alla mina kassar med mat. Undrar om jag har med mig för mycket? Men å andra sidan hälften eller 2 /3- av blandkostarna i min familj brukar tycka om att äta vegmaten också, så det gäller att ha mycket av vegmaten så den räcker för mig och min morbror också… Vid närmare eftertanke brukar det bara gälla den hemlagade maten och inte färdigköpta hel- eller halvfabrikat. Normalt brukar jag köra på hemlagat men jag hade tidsbrist i år…
/Karin, sajtvärd på vegan ifokus och medarbetare på vegetariskt i fokus.
kelfwing låter som ett helt projekt!
de flesta av mina släktingar kommer antagligen rynka på pannorna och vägra att ens smaka, de tillhör "hedenhös-generationen" och har ständigt lock för öronen :(
de håller med mig i djurfrågorna men när det kommer till att praktisera det kan de inte dra paralellen mellan deras mat och djuren som far illa, tror det är ett ganska vanligt fenomen..
Fantasi Lite O.F De kanske håller med dig som min mormor håller med mig. Hon förstår inte varför hon ska gå miste om god mat men som hon sagt själv så hon är uppfostrad att man ska vara snäll mot djuren.
Personligen tycker jag inte det är så snällt att döda djur. Men jag förstår min mormor då hon kommer från ett land och ett tid då det var omöjligt för dem att överleva utan att äta djur.
/Karin, sajtvärd på vegan ifokus och medarbetare på vegetariskt i fokus.
Karin!
Tusen tack för din information om länkarna. Det var guld värt.🙂
GOD JUL!
Tyvärr överlevde den finska morotslådan och svart tångkaviar resan :(. Men röd klarade sig…
/Karin, sajtvärd på vegan ifokus och medarbetare på vegetariskt i fokus.
Det var bra gjort att fixa ett sådant julbord! Vi har aldrig ätit så många olika rätter på julen, varken när jag växte upp eller med min familj nu. Vi firar jul själva och är bara tre personer. Det vi åt var janssons frestelse, (dock utan någon ansjovisersättning) grönkål, rödkål, brysselkål, sojakorv, senap, rödbetssallad. Detta var det veganska. Min man och dotter åt även köpt rödbetssallad och quornköttbullar. Vi har även bland annat vegansk ris a la malta som man får äta mer av i kväll. Vi bor i en liten kommun där det inte går att köpa så mycket olika saker heller. Men det går bra ändå.