Vegan iFokus

Vegan

Etikettdjurrätt
Läst 1099 ggr
veggie4every1
5

Extremveganer

Djurens parti talar här negativt om  extremveganer. De är ett parti för alla, utom då för extremveganer förstås.

Vad är det som är så extremt på ett negativt sätt med att ta avstånd från våld? Varför anser man att det är extremt på ett negativt sätt att inte utnyttja, exploatera och döda andra individer?

Varför anses det inte istället extremt på ett negativt sätt att utnyttja och döda andra kännande individer helt i onödan för vårt nöje och aptit?

Sajtvärd på Djurrätt ifokus & Medarbetare på Vegan ifokus      
VäckarklockaIf Not You, Who? If Not Now, When?
Väckarklocka

Paxxie
3
#1

Förstår inte riktigt hur de först kan säga att alla individer har rätt till sitt egna liv och sedan säga att de är ett parti för köttätare, känns lite dubbelmoraliskt tycker jag. Är man köttätare så anser man ju uppenbarligen sig ha rätt till någon annans liv, eller?

Antar att de skulle ha svårt att plocka röster om de gått ut och sagt att de var emot köttindustrin, men ja. Tråkigt när ett parti som anser sig representera djuren är OK med att exploatera dem.

E-l-vira
0
#2

Det som är extremt är nog att bryta mot normen, inte vad vi står för egentligen…

Medarbetare på klickerträning.ifokus

veggie4every1
2
#3

Läste det här passande citatet på Facebook:

"Only in a society as violence-conditioned as ours could a person living a lifestyle of non-violence be labeled "militant". ~Vegan Tweeter

Sajtvärd på Djurrätt ifokus & Medarbetare på Vegan ifokus      
VäckarklockaIf Not You, Who? If Not Now, When?
Väckarklocka

[Yllhilda]
0
#4

Jag tror dem gör skillnad på veganer och extremveganer. Veganer vill djurens väl i den mån dem kan medan extremveganer är just extrema, som exempelvis går in på forum för ekologisk djurhållning och hatar på alla, förstör andras egendom även om det inte har något med djur att göra.. kort sagt att deras agerande får motsatt effekt och gör folk fientliga mot veganer.

IngaTrnqvist
2
#5

Extremveganer, är inte det sådana som inte äter något som kastar en skugga.? ;) För vari ligger det extrema i att inte vilja utnyttja djur?