Vegan mascara?
Är det någon som hittat och provat en bra Vegan mascara?
Använder inte mascara, men BWC har de här:
Jag har en mascara av märket boho som jag tycker funkar mycket bra på mina fransar. Volume & green köpte jag. Den köptes via en nätbutik men minns tyvärr inte vilken.
Jag har den här som jag tycker är riktigt bra! http://kissedbyeco.se/produkt/natural-mascara/ Den ger en väldigt fin och "naturlig" look vid ett lager och funkar väldigt bra om man vill göra något lager extra för lite fylligare fransar, dvs den klumpar sig inte 🙂
Den här hade jag innan http://kissedbyeco.se/produkt/ultimate-conditioning-natural-mascara/ och är bra om man vill att ögonfransarna ska se längre ut. Dock tycker jag att den är alldeles för krånglig att applicera då den är väldigt våt och så fort jag gråter så börjar den rinna och den svider så förbenat i ögonen. Värre än när man hackar lök typ, haha 😛
Beställde "Ultimate Conditioning Natural Mascara" från Kissedbyeco.se för 169kr, tydligen har folk på hemsidan lämnat recensioner om att den inte ska ge så mycket volym och rinna lätt, men allting skiljer sig ju från person till person. Själv vill jag inte ha något dramatiskt och något som man enkelt tvättar bort med kokosolja och lite vatten. Jag rekommenderar iallafall! (:
If Not You, Who? If Not Now, When?