Hur mycket pengar i månaden spenderar du på mat?
Hur mycket pengar i månaden spenderar du på mat? och nu menar jag enbart för dina matkostnader inte någonting annat om du inte vet exakt kan du ju ge på ett ungefär, berätta också om du lever ensam eller hur många som du köper mat till 🙂.
Finns några trådar om detta, vi lever två och lägger 1400 kr i månaden på mat. Då gör vi det mesta från grunden. Men köper havremjölk (100 kr för 10 st) 🙂
#1 vart är dem trådarna då? förstår inte varför man inte kan göra en ny tråd om den gamla ändå har "övergetts" och är längre bak känns kanske kul för folk att se en ny då, de tycker jag.
6-7000 i månaden beroende på om jag laddar upp med oumph! och jeezly😃
Vi äter tre personer på det, men jag skulle egentligen kunna få ned den kostnaden betydligt.
Iofs har jag då räknat med alla artiklar jag köper i matbutiken och allt är ju inte mat. Men om vi drar av en femhundring för andra artiklar, så stämmer det kanske någolunda.
Är nog mer matlistor nu när jag sökte. Skriver från mobilen så kan inte riktigt leta fram. En ny tråd är också bra. :)
Okay! ja då förstår jag :)) ☀️
Vi är två st och vi äter väl för ca 3000 - 4000 kronor i månader. Vi skulle kunna få ner det betydligt, men vi har en tendens att slösa lite när det gäller god mat 😊
Jag är för det mesta raw/frukterian numera, här i Sverige vet jag faktiskt inte för jag har sådan lyx att min pappa köper min mat när jag är här, men så är han också grönsaks/frukt fantast och har lådor och lådor med massor av bär i en stor kyl i källaren + fri tillgång på zucchini, spenat, sallad och diverse färska örter. Innan jag bodde med honom lade jag säkert 500 i veckan när jag inte var fullt ut frukterian (hade blivit dyrt) I UK där jag för mesta tiden bor får jag mer för pengarna, som frukterian blir det c:a 500 i veckan igen.
'-Headlights on the highway-'
Brukar bli runt en tusenlapp I månaden. Kan ibland hända att jag överstiger den också, och ibland köper jag mat till min sambo också. Då köper jag nästan bara mat från grunden, och tror den största delen av Det går till ala nötter och fröer xD och frukt, hah, men eftersom jag köper Det mesta efter säsong så hålls kostaderna nere ganska bra :)
If Not You, Who? If Not Now, When?