Vegan iFokus

Vegan

Etikettermiljöklimat
Läst 1878 ggr
[Trevor_S]
3

svensk sojaböna

[Synnerlig]
1
#1

Jag tror också på en framtid för svenska sojabönor 🙂 Kan man inte bygga en massa växthus att olda sojabönorna i? Eller blir det för dyrt?

Jag störde mig på hur programledaren kallade tofu för "toffffu" 😂

pyromanen
2
#2

Trevligt att det verkar funka, så soya-ätare så småningom kan sluta jöpa soya odlat på skövlat regnskog och transporterat över halva jordklotet! Soyabönor ger relativt liten skörd pr kvadratmeter så att bygga växthus skulle innebära att det blev enormt dyra bönor. Plasttunnlar är billigare (inte så miljövänliga) men även plasttunnlarnas kostnad skulle nog vara svårt att få igen på försäljningen. Hur mycket är nån beredd att betala för ett kilo soyablnor? (Som är skamligt billiga i "världsmarknadspris")

[Trevor_S]
0
#3

Tror de kommer på bättre odlingsmöjligheter. Men skulle vilja se "sojaprodukter" på andra bönor istället. Har testat en färs på lupin och en på kikärter som var jättegoda men den med lupin var svindyr och fick fraktas från Tyskland och den med kikärter fick de lägga ner på grund av bristande intresse på marknaden.

veggie4every1
0
#4

Fantastiskt trevligt kommer det att bli då om 3-4 år när vi kan köpa svenska sojabönor.

Sojan från regnskogen importeras som djurfoder dock. Det kanske är meningen att även djuren i Sverige ska äta svensk soja? Men förhoppningsvis är djurindustrierna under avveckling om 3-4 år.

Tänk att få äta svensk edamame, vad lyxigt! Toppenbra 🙂

http://www.skd.se/2013/04/06/sojaodling-i-sverige-okar/

Sajtvärd på Djurrätt ifokus & Medarbetare på Vegan ifokus      
VäckarklockaIf Not You, Who? If Not Now, When?
Väckarklocka

pyromanen
0
#5

Åkerbönor ersätter i högt tempo djurfodersoyan i Sverige (ffa hos ekodjurbönder) Mycket trevligt och åkerböna går att odla i hela södra Sverige.

veggie4every1
0
#6

#5 Då kan vi väl också äta åkerbönor🙂

Har inte sett några i butik dock, eller så har jag inte tittat tillräckligt noga.

Eller är det samma bönor som också kallas bondbönor? För de brukar jag köpa ibland.

Sajtvärd på Djurrätt ifokus & Medarbetare på Vegan ifokus      
VäckarklockaIf Not You, Who? If Not Now, When?
Väckarklocka

pyromanen
0
#7

Japp, bondbönor. En del gillar dom men många gör ju inte.

veggie4every1
0
#8

Nämen är det bondbönor? Haha, jag gissade bara😃

Tycker dom är helt ok, bra pris också. De kanske är lite hårdare, men det kan bero på min matlagning😃

Sajtvärd på Djurrätt ifokus & Medarbetare på Vegan ifokus      
VäckarklockaIf Not You, Who? If Not Now, When?
Väckarklocka