Etiketterfrågortips
Läst 455 ggr
tlover
2019-10-21, 12:57

Kostnad mandelmjölk vs mjölk

Vad kostar en liter hemmagjord mandelmjölk? Någon som gör det som kan kolla/räkna på det?

Vad vill du läsa om nästa månad? Rösta!
vendelay
2019-10-21, 22:41
#1

Jag vet inte vad mandlar kostar, men enligt de första resultaten på google behövs 200 g / 3 dl mandlar till 1 liter mjölk.

Kan tänka mig att det är lite dyrt, är inte mandlar ganska dyrt?

Veganism Savvity (English) Vegan iFokus (svenska)
tlover
2019-10-22, 07:31
#2

#1 då är färdiggjord billigare, det trodde jag inte

Vad vill du läsa om nästa månad? Rösta!
vendelay
2019-10-22, 21:01
#3

#2 Ja, det har du rätt i. Det låter ju väldigt märkligt. Borde ju vara ungefär lika mycket vatten i oavsett…

Veganism Savvity (English) Vegan iFokus (svenska)
tlover
2019-10-22, 21:13
#4

#3 nja det är ca 2% mandlar i köpt så det blir ju högre kvalitet på hemmagjord.

Vad vill du läsa om nästa månad? Rösta!
vendelay
2019-10-23, 20:50
#5

#4 Jaha, okej!

Veganism Savvity (English) Vegan iFokus (svenska)
Upp till toppen