vegetariskt/veganskt messmör
Jag stötte på ett recept på facebook för messmör, men har fått problem med att hitta den viktigaste ingrediensen. Ni kanske kan vara behjälpliga här, vad är maltsocker? Och vars kan jag köpa det?
Någon verkar ha gjort messmör här, testa skriv till honom:
Jag har testat göra messmör, följde detta receptet, men jag gjorde det på vätska efter jag gjort tofu. Ett varningens ord, köp en sojamjölk som är god, vi körde hälften med vegetabiliskt löpe och hälften med citronsaft, så det verkade gå bra då vi blandade allt. Tar väldigt lång tid också.
Vi hade 5 liter vassle från sojamjölk, det blev knappt 1 dl messmör. Tillsatte lite rörsocker också.
Funderade på om man har liten kastrull, om man kan ösa på lite vassle allt eftersom. Det vet jag inte om det funkar, men värt att testa skulle jag tro, funkar det vore det superb.
https://dalmatianmom.blogspot.com/2013/01/hemmagjort-messmor.html