Vegan iFokus

Vegan

Etikett: ersättningsprodukter
Läst 6305 ggr
Sagolika
0

Finns gardein (garden protein) i Sverige?

Såg detta på Oprah Winfrey. Veganskt, smakar kyckling. Någon som vet om det finns att köpa i Sverige än?

http://www.gardein.com/

[TrevorS]
0
#1

Kallas b-jäst i sverige.

Sagolika
0
#2

Knappast vad jag var ute efter! Rynkar på näsan Du såg väl produkterna i länken? Varför svara alls om man bara ska svara för att vara dum? Tyckte det var taskigt av dig.

[TrevorS]
0
#3

Hej.

Var absolut inget sagt för att vara dum, det finns ett märke som heter nästan likadant som är samma sak som B-jäst. Det brukar VegTv ha med i sina matlagningsprogram (inte svensk tv). Nu såg jag vad det var och det är texturerat sojaprotein du menade.

Du kan läsa lite mer om detta på:
http://vegan.ifokus.se/Articles/Read.aspx?MessageId=d05b9f09-d3a8-41b1-90ab-99ed233aa3ec&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ArticleGroup

Just det märket finns inte i sverige men vi har en ca 10 olika företag som säljer detta här. Man kan oftast hitta dem i välsorterade matbutiker som t.ex. ICA. Goodstore säljer det bland annat, vegshop.se, http://www.bonaviva.se/ via nätet. Bonaviva tycker jag är godast och har i flest roliga former, som t.ex. snitzlar, jag brukar strimla dem, panera och steka och äta istället för fiskpinnar.

[TrevorS]
0
#4

Det finns även sådana som redan är klara och marinerade som de på gardein's hemsida, minns dock inte namnet. De finns i Gröna boden i Göteborg vet jag.

Sagolika
0
#5

Tack Trevor! Förlåt att jag misstrodde dig. Hade haft en dålig dag och var överkänslig.

[TrevorS]
0
#6

Ingen fara. Kan rekomendera att testa Seitan, finns en artikel om detta med. =)