Vegan iFokus

Vegan

Etikettdjurrätt
Läst 2327 ggr
sighni
0

stress i djurvärlden

Nu har jag läst "Stress i djurvärlden" av Per Jensen, som är professor i etologi. Denna bok handlar om hur "stress" upptäcktes och hur djur reagerar på stress. Han skriver om sambandet mellan stress och välfärd och om hur vi kan sköta våra djur så att de får ett bra liv och inte utsätts för stress i onödan. Första delen är svår att läsa då han beskriver hur olika djurförsök gått till som gjorts för att undersöka olika aspekter av stress. Försöken är mycket plågsamma. Han motiverar varför han beskriver dem. Vad man än tycker om det är boken viktig.Slutet på boken är mer intressant och lättare att läsa.Där beskriver han djurhållning som är bättre för djuren än mycket av det som finns idag.

[TrevorS]
0
#1

Jag blev lite ledsen när jag letat efter boken, hittar den på bibliotek men jag kan ibland ta månader på mig att läsa en bok på grund av att jag gör så mycket.

Den trycks tydligen inte längre och är slutsåld nästan överallt. De hade en i lager förut men nu är den såld:

http://www.bokia.se/bok/9789127348943/stress-i-djurvarlden-per-jensen/

sighni
0
#2

#1 Ja, boken är gammal. Den är tryckt 1996 men sök på antikvariat. Det finns massor av sidor på nätet. Bokbörsen t.ex. Jag har hittat gamla böcker på det sättet som varit i mycket fint skick.

[TrevorS]
0
#3

Ah, det har jag inte ens tänkt på.  Kollar oftast vanliga butiker före jag tänker på att de oftast finns på antikvariat.