Vegan iFokus

Vegan

Etiketter: receptvarmrättartiklar
Läst 10337 ggr
[TrevorS]
0

Chili Sin Carne (vegansk Chili Con Carne)

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Bild är tagen av Oscar Södros och får ej kopieras eller, användas i annat syfte utan tillstånd.

Chili Sin Carne är en god och vegetarisk (samt vegansk) variant av Chili Con Carne. Det finns många olika recept och här kommer en på min favorit med röda linser. Ätit många varianter men den här är min favorit, kryddig och god. Serveras till ris

Ingredienser:
1 dl röda linser
2 dl vita bönor (förvälda eller avsköljda på burk)
1 burk krossade tomater
2 dl vatten
1 tsk vinäger
½ tsk cayennepeppar
1 tsk chilipulver
2 tsk paprikapulver
1 tsk socker
salt
peppar

Gör så här:
Blanda krossade tomater, vatten, vinäger och kryddorna, salta och peppra efter egen smak. Koka upp under ständig omrörning, ta av kastrullen från plattan och häll i linserna och rör runt. Låt det puttra på låg temperatur i 15 minuter. Häll i bönorna och låt stå i någon minut. Serveras med ris och bröd.

TIPS! Man kan ersätta bönorna mot andra bönor eller ärter (kikärtor m.f.). Man kan även ha i majskorn som man häller ner tillsammans med bönorna.

  • Redigerat 2025-05-14 18:14 av Niklas
DesK
0
#1

Låter och ser jättegott ut Tungan ute Jag gör en liknande variant fast jag har kikärter istället för vita bönor, det blir också gott och lite mer tuggigt Glad

/Désirée

[TrevorS]
0
#2

#1. Brukade från början bara ha i 16-bönsmixen med 16 olika bönor. Kikärtor älskar jag, passar till det mesta. Skrattande

DesK
0
#3

16-bönsmixen har jag aldrig sett. Låter spännande, var kan man köpa den?

/Désirée

[TrevorS]
0
#4

#3. Den fanns på vanliga ICA när jag bodde i Göteborg. "16 beans mix" heter dem. Skrattande

[TrevorS]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#5

Om någon annan har ett bättre kryddrecept på Chili Sin Carne (Vegan Chili Con Carne) så lägg gärna in receptet här.

Saga85
0
#6

Man "måste" ju ha färska, finhackade chilifrukter i också. Jag kör på chilifrukter, chilipulver, cayennepeppar, svartpeppar, citronhavssalt och persilja. Brukar äta chili med en bit bröd och gurkstavar - särskilt gurkan blir ett milt inslag om man som jag gärna kryddar så starkt som möjligt.

Din chili såg riktigt god ut, får testa ditt recept någon dag också.

[TrevorS]
0
#7

Det tycker jag, älskar det här receptet, brukar köra denna ofta. Skrattande

Saga85
0
#8

Vad för vinäger använder du förresten? Eller det kanske inte spelar någon större roll?

[TrevorS]
0
#9

Jag använder mig av olika vinäger, senast har jag köpt i en butik i Göteborg som säljer endast vinäger och olja. Annars är det upp till vad man gillar. Man kan till och med använda vanligt vin som man droppar ned lite citronsaft i.

Ians
0
#10

jätte gott blev det!…tack för receptet!

Jag vill passa på att slå ett slag för storkoket!…kokar en påse bönor åtgången…fryser sedan ner dem i påsar….när de frusit ordentligt bankar jag påsarna rejält så bönorna separerar från varandra…de blir som styck frysta!

Och det är bara att ta fram så mkt man behöver till varje recept. Bra mat till en liten peng och en minimal arbetsinsats!

Man behöver ju inte stå o glo på dem när de ligger i blöt o kokar..utan man kan göra något annat undertiden.

Så vet man exak vad som finns i maten man äter… Kan det bli bättre?!

[TrevorS]
0
#11

#10. Missat att du skrivit här. Jag brukar också göra storkok och lägga 2 dl bönor i varje påse och frysa ner. Räcker att bara koka upp vatten och sänka ner bönorna så får de tillbaka sin goda smak på bara 1 minut. Annars kan man bara skölja dem i varmt vatten och sedan kallt och servera i sallad.

deviantblue
0
#12

Älskar Chili Sin Carne, länge sedan man åt det nu, men gott äre. Skrattande

batski
0
#13

#1 Låter gott! Måste testa nån gång Tungan ute

Ians
0
#14

#13 Lovar dig batski…den är jätte god! Glad

batski
0
#15

#14 Kanske ska testa den redan i morgon Tungan ute

Saga85
0
#16

Jag testade ungefär receptet och det blev väldigt gott. Hade dock i en gnutta kanel istället för socker och slängde i lite nudlar. Annars tror jag att jag var receptet troget (fast jag måttar kryddor, mäter aldrig upp).

batski
0
#17

Åh kanel istället för socker låter som en toppenidé!

[TrevorS]
0
#18

#16. Jag brukar alltid ha i lite socker för att få sötma, men behövs inte, ingefära och kanel är vanligt att man har i curryblandning så det kan jag tänka mig kan vara gott.

Saga85
0
#19

Hm, kanske t.o.m. jag som inte tycker om curry skulle uppskatta det med en hint av kanel. En gnutta kanel med cayennepeppar och/eller chilipeppar blandas väldigt fint åtminstone. Räddade en felkryddad linssoppa (den luktade ärligt talat fot) med det i förrgår Skrattande

[TrevorS]
0
#20

#19. Curry är ju en blandning av massor olika sorters kryddor.

batski
0
#21

Ville bara säga att jag lagade den här chili sin carne i går. Gott Tungan ute

Följde receptet nästan helt, fast jag bytte ut sockret mot lite agavesirap och så hade jag i lite kanel (efter förslag från Saga65) och ska nog förtsätta med det Tungan ute

[TrevorS]
0
#22

#21. Bra att man kan ge lite inspiration och att man inte följer recept helt, ska man aldrig göra. Skrattande

DesK
0
#23

Någon som har något tips mot bullrig mage efter intagande av kokta baljväxter? Jag älskar sådana här veganska rätter, men min mage blir milt sagt högljuddd Gråter

/Désirée

[TrevorS]
0
#24

#23. De som inte tål bönor eller blir dåliga i magen brukar börja med "Adzukibönor" eftersom de har en lätt söt smak och tar lätt upp sig kryddor. dessutom är den väldigt skonsam för magen och lättsmält. Pratar med en kille som gjorde en magoperation och har tål knappt ingenting, det enda han tål är nästan bara adzukibönor. De är bättre än sojabönorna dessutom kan man göra precis samma saker som med sojabönorna, mjölk, glass, grädde, biffar m.m.

Ians
0
#25

Om man inte är renlärig Vegan kan man ta till ex Molkosan som finns på hälsokosten. Den innehåller rejält med probiotika…som hjälper magen. Ibörjan när min mage var så där körde jag med det.

Numera gör jag rejuvelac ett syrat vete vatten som innehåller probiotika…ingår i flera rawfood recept bla.

Detta har hjälpt min mage från att vara allt för upprorisk…och fått omställningen till vegetarisk/vegansk mat att fungera jätte bra.

DesK
0
#26

Ska testa Adzukibönor vid tillfälle.
Ja Molkosan är toppen, Glad hur kunde jag glömma bort det? Obestämd
Hur gör du rejuvelac?

/Désirée

batski
0
#27

Jag vill också veta hur du gör rejuvelac Tungan ute Alltid bra att kunna sånt faktiskt.

Ians
0
#28
  • 2dl hela vetekorn biodynamiskt odlade
  • 1dl hela Rågkorn  Biodynamiskt odlade

Skölj dem väl i kallt vatten, låt dem stå i blöt under natten 8-12 timmar….skölj och lägg dem i en glasburk för att grodda under 2 dgr. Jag brukar skölja dem en gng/ dag under denna tiden…

Därefter sköljer man dem försiktigt…lägger dem i ett kärl med 3 liter vatten och ett russin om man är vegan…annars tar man lite honung någon tsk bara…..

Som jäs hjälp!

Täck över med ett myggnät eller en vanlig disk handduk går bra…inte lock för då luktar det illa…låt stå i 2 dgr i rumstemperatur och jäsa till sig…sila bort kornen…..MEN släng dem inte!

Rejuvelacen skall vara lite halvgrummlig…och lukta syrligt..men inte surt!…lite åt filmjölk yoghurt hållet. Håller sig i kylen i 7 dgr ca.

Kornen häller man 3 liter vatten till på o tar ett nytt russin…det gamla kan du kasta!

Denna gången tar jäsningen bara ett dygn!

Silar den nya rejuvelacen och ställer i kylen….

Denna gången tar du kornen och matar fåglarna med…nu är de mjuka och fina och lätt smälta för deras magar oxå!

Man dricker ca 2,5 dl - 1 liter rejuvelac/ dag och använder den i många rawfoodrätter som vätska…kan tänka mig att det går att använda som mjölksyrebakterie start till surkål också…..

Själv tar jag 1 dl vetekorn och 0.5 dl råg korn till 2 L rejuvelac + de där 2 xtr litrarna  i jäsning 2. Det beror ju lite på hur mkt man dricker /dag…eller använder i matlagningen.

batski
0
#29

Tack så mycket för receptet!