
Starbucks veg?
Ska till London snart. Och har lite funderingar kring maten där osv. Tex på starbucks och pret a manger. Vet ni om det finns nått där man kan äta? Och Om det står att nåt är "suitable for vegans" kan man lita på det till 100% då tror ni? (tänkte på brödet och alla småingredienser)
Tacksam om nån vet lite om detta då jag känner mig rätt lost :)
Vet att de ska ha en vegansk "Frappuccino", men maten osäker.
Bröd innehåller sällan ägg eller mjölk då hållbarheten blir kortare med det i.
Dock sökte jag på deras hemsida, men hittade inget speciellt för veganer, fanns en havrescones men det var både ägg och mjölk i den.
Vart står det "suitable for vegans"?

Ja men typ på förpackningen och hemsidan osv. Så brukar det stå så ibland. Undrar liksom om dom har samma "krav" och "kriterier" på vad som räknas som veg?
Kan du länka till de sidorna på hemsidan blir lite lättare för mig att kolla upp då. 
England och framförallt London är ju ett av världens veganparadis! De har nog bättre koll än här.
Stämmer det om London? Har en kompis som bor i London han påstår tvärt om, han har vänner som flyttar på grund av dåligt utbud för veganer.
Oj, tänk så olika det kan vara. Kan det ha att göra med vart man bor och/eller hur man letar eller lever?
Har en vän som bodde där i 11 år och påstår att sthlm är ett skämt i jämförelse med london gällande veganutbudet. Har två vänner till som bor där periodvis och nu flyttar till england för ganska lång tid framöver.
Alla veganprodukter är ju märka också så man slipper stå och lusläsa = verkarasnajs.
Det ska även vara skippers country ;)
Det är nog kanske olika. Men KarlaH du får skriva lite vart du åt och vart du varit så andra som åker dit vet vart allt ligger.
Frågat starbuck men inte fått svar än.
Oj, missade du skrev, hade sidan öppen innan du skrev.
Kan nog stämma att det beror lite på hur mycket man lever och letar efter produkter, affärer och liknande.
Men det är nog bättre utbud i London än Sverige kan jag ändå tänka även om det kanske inte är så stor skillnad.
Nytt att alla produkter är märkta 

Här hittade jag nåt brev från 7 juni 2011! Så det borde ju gälla fortfarande. Tänkte om nån ville veta ;)
Thank you for taking the time to contact Starbucks Coffee Company.
I am pleased to confirm that the following food and beverages items are suitable for vegans:
Drinks:
Tazo Tea
Filter Coffee
Café Misto with Soy
Steamed Soy with or without syrups
Espresso
Espresso Macchiato with Soy
Café Americano black or with Soy
Soy Lattes with or without syrups
Soy Cappuccinos with or without syrups
Mocha with Soy
Classic Hot chocolate with Soy
Tea based Frappuccinos
Food:
Fresh Fruit Salad
Fruit Salad
Fairtrade Banana
Falafel Panini
Roasted Almonds
Nut Mix
Fairtrade Chocolate bar - dark
Sea Salt Potato Chips
Sea Salt and Cider Vinegar Potato Chips
We look forward to welcoming you into your local store soon.
Yours sincerely
Christina Kyriacou
Customer Care Specialist