Jag behöver hjälp! Argument!
Hej vegofolk!
Jag har ett litet problem, nämligen att jag blir helt ställd när jag diskuterar djurhållningen och matval med min smarta bror, som nu kommit hem för sommaren och ifrågasätter mitt val att vara ovovegetarian ( äter endast ägg direkt från gårdar i närheten som låter hönorna gå fritt).
Till exempel i soja-frågan, men visst är det så att det inte skulle behövas såna gigantiska mängder soja om man inte använde det till djurfoder? Med tanke på bekämpningsmedel och människor som tar skada och så.
Ursäkta om jag skriver rörigt, men orkar inte formulera mig så perfekt.
Vet ni någon bra sida, som inte är alltför partisk, som tar upp problemet med köttproduktion, klimat och självklart djurhållningen?
Hittade denna, tycker jag var ganska bra. Har inte läst hela dock.
http://www.wwf.se/source.php/1340521/ekologiskafotavtryck_soja.pdf
Finns lite utspridda svar här på sidorna, men bästa är nog om någon här kan skriva ett bättre svar, så länge hänvisar jag till dessa sidor:
Tjaa, logiskt tänkande borde ju förklara saken rätt bra:
Det tar mer soja att föda upp ett djur för att mätta en människa än om människan åt sojan rakt av. Svårare än så är det ju inte.
Du kan ju också påpeka att de flesta vegnska produkter faktiskt är gjorda på soja odlad i europa. De bidrar alltså inte alls till skövling av regnskog på samma sätt som djurfodret. Och det krävs inte lika långa transporter. Tror han dig inte så visa typ ett paket sojamjölk eller nått, det brukar stå klart och tydligt på dem.
Fast personligen tycker jag att det enda argumentet som behövs är att djur är kännande individer som har rätt till sitt liv och inte finns till för oss att utnyttja och äta. Även om han har svårt att hålla med dig är det ju en tydlig förklaring till varför du gör de val du gör.
http://ettlivsomgris.se/ är ju en väldigt bra dokumentation av grisindustrin. Även om en kan anse att den är "partisk" så ljuger ju inte bilderna.
http://wallsofglass.se/ är en dokumentation av slakt.
http://www.djurensratt.se/ har ju massor av bra fakta, och du kan även maila frågor till deras experter om det är något du undrar.
http://kottfrimandag.se har ockå en hel del fakta.
Tack alla! Jo jag vet, logiskt tänkande räcker ofta långt, det är bara det att han kommer med hyfsat bra motargument. Det kanske låter som om detta är superviktigt, det är det ju inte, jag vet ju klart och tydligt vad jag tycker och borde stå på mig bättre. Tror att det är den där gamla grejen att " ha rätt över brorsan/syrran" som kommer in…vad man än säger så vill man ha sista ordet och halvbråka om vem som har rätt…lite småbarnsfasoner