Just nu är "Brüno" min favorit. =)
Kul att höra. Har inte sett den än, men tänker göra det snart. :)
Den är riktigt rolig måste jag säga. Älskar filmen. =)

"Det stora blå" och "Delicatessen" kanske Amelie oxå
Oj, det kan jag absolut inte svara på. Finns så många, och beror helt på stämning. Blodiga skräckfilmer är helkul (jag är allt en bra "vegan", haha), Inside var en av de senaste jag såg - riktigt grym (på bägge sätten). Och så är den fransk, och det är jag också svag för.
Annars är Breakfast at Tiffanys en film jag ofta slår på, så den får väl räknas som en favorit i repris. Och visst är Amelie även med på ett hörn.
_No way! Yes way!
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Hittade en rolig film. =)

Back to the Future och Jurassic Park! <3
www.freewebs.com/gypsymice/
http://pehpsii.blogspot.com/
två av mina favorit serier är:
Jag , Claudius och Förintelsen.
Ser minst sagt sällan på film men mina favoriter sedan decennier är de filmer som Jaques Tati gjorde och jag ser dem gärna än idag för som väl är finns de som dvd.
fear n loathing in las vegas, léon, delicatessen, alien, pianot, team america, död snö… ja det finns många bra/underhållande/fascinerande filmer. Hur ska man kunna välja EN.
Låt den rätta komma in. =)

Death note & Death note 2 - The last name, Death note 3 - L change the world.
Dom är dock alla på Japanska, men jag<3 dom.
Coffe and cigarettes, Fear and loathing och allt av Kieslowski.
Eddie Meduza kollade jag på nu sist. =)

#11 död snö är skitbra! så pepp på uppföljarna
www.freewebs.com/gypsymice/
http://pehpsii.blogspot.com/

Delicatessen såg jag för inte länge sedan. Riktigt rolig film, precis min humor. Köpte filmen på amazon och tyvärr bara med fransk och tysk text.
#17. Jo Delicatessen är riktigt bra. Vi får se om vi hittar den någongång med engelsk eller svensk text, hade varit roligt. Älskar scenen när de gör allt i takt, målar, piskar mattor m.m.
Scott Pilgrim Vs the world.
Har sett den ett trettiotal gånger.
Sjukt bra film!