Vegan iFokus

Vegan

Etikettvegankost
Läst 2331 ggr
[Matilda144]
2

Recept med tartex?

Hej! Jag köpte en tub med tartex (naturell) med förhoppning att kunna ha på smörgåsen, men dessvärre gillade jag inte smaken alls… :/

Men jag tycker det känns så dumt att slänga den och undrar därför om det är någon som har något recept där tartex ingår? Kanske något recept där smaken av tartex inte är lika framträdande? :)

/Matilda

Yolle
1
#1

Fungerar utmärkt i olika gratänger. Man bara vispar ner denoch så blir det som en smaksättning, det smakar inte tartex utan rätten får bara ett annat "djup" :)

Det blir inte lättare, men DU blir bättre.

[TrevorS]
0
#2

Det finns flera trådar samt recept i artikeln ersättningsprodukter. I länken jag skickar i inlägg #14 står det hur många recept som hellst på liknande tartex. Finns även sojapastej som recept på min blogg. Länken ser du nedan med. http://vegan.ifokus.se/discussions/4d713bdab9cb46221d052c41-hemmagjord-tartex

[TrevorS]
0
#3

Ursäkta läste fel. Jag brukar ha pastejer på smörgås och snörgåstårta oftast.

Vegosessan
0
#4

Jag brukar ha den naturella (heter den så?) tartexen på rostad macka med Carlshamns mjölkfria smör med inlagda smörgåsgurkor på. Det ÄR himmelriket.

Som sagt: även i smörgåstårta är det en bra idé!

Kärlek, ärlighet & respekt. 
/vegosessan.