Vegan iFokus

Vegan

Etikett: klotterplanket
Läst 293 ggr
vendelay
2

Förvirrad sajtvärd hehe

Hej hopp!
Jag försöker förvirrat förstå iFokus nya utseende men det är mycket jag inte greppar till hundra procent. Om jag missar något i trådarna får ni gärna skicka ett meddelande till mig så jag kan kika på det (om jag lyckas hitta min inkorg vill säga haha).
/ Sajtvärden

Var snäll mot alla - bli vegan ❤

DesK
0
#1

Bästa Vendelay, jag hjälper dig gärna, bara hojta till 😊

/Désirée

vendelay
0
#2

Haha, tack snälla! Min första fråga är definitivt var sjutton min inkorg har tagit vägen? För privata meddelanden!

Var snäll mot alla - bli vegan ❤

DesK
0
#3

Uppe till höger under ditt nick finns flera val att klicka på. Det översta är meddelanden. Klicka på den så hittar dudina meddelanden 😊

/Désirée

Herveaux
1
#4

#0: Nu har du redan suverän back up här på forumet, men jag hjälper gärna till också om det är något du undrar över. 😊


// Harley

vendelay
1
#5

Tack! Jag tryckte på den igår men det måste ha varit något strul för då kom det inte upp något. Nu kan jag se mina meddelanden när jag trycker på den! :)
Är det någon som vet var siffrorna på avataren högst upp i höger hörn betyder? Siffrorna ändras hela tiden och går inte att trycka på.

Var snäll mot alla - bli vegan ❤

Herveaux
1
#6

#5: De siffrorna visar hur många olästa notiser eller kort du har i högerspalten.
Tidigare levde siffrorna sitt eget lilla liv, glömt att kolla om de har skärpt till sig.


// Harley

vendelay
0
#7

#5 Okej! Hos mig lever de fortfarande sitt egna liv. När jag kollade här stod det 15, när jag sedan tryckte på en annan tråd blev det 14, och efter tråden därefter blev det 4 hahaha.

Var snäll mot alla - bli vegan ❤

Herveaux
1
#8

Vill tipsa om en super-duper tråd som Mitchika inne på the Sims iFokus har börjat knåpa ihop om allt vad det nya iFokus bjuder på.
https://thesims.ifokus.se/discussion/1483307/nya-ifokus-efter-uppgraderingen


// Harley

vendelay
1
#9

Tack snälla!

Var snäll mot alla - bli vegan ❤

Herveaux
1
#10

#9: Så lite så! Jag viftar hejvilt med den tråden överallt jag kan. 😀


// Harley

vendelay
0
#11

En till fråga, jag såg det Niklas skrev om nålade inlägg. Hur sjutton hittar jag de nålade inläggen här inne? Hehe

Var snäll mot alla - bli vegan ❤

Herveaux
1
#12

#11: Nålade inlägg = inlägg med Aktuellt symbolen (röd boll med vitt utropstecken).
Gå in på inlägget, klicka på Hantera ---> Redigera och sen kan du bocka ur rutan Nålat om du vill att inlägget ska vara överst bland inläggen längre.


// Harley

  • Redigerat 2020-09-10 21:55 av Herveaux
vendelay
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#13

Finns det alltså inga nålade inlägg på Vegan iFokus?

Var snäll mot alla - bli vegan ❤

Herveaux
0
#14

#13: Hos mig ser det ut som att det finns 3st nålade inlägg:

https://vegan.ifokus.se/discussion/1311396/upphovsrattslagen

https://vegan.ifokus.se/discussion/1409238/privat-for-oss-veganer-(privat-kategori)

https://vegan.ifokus.se/discussion/1348899/lankar-och-tips-till-nya-veganer

När man har klickat in sig på inläggen så ramlar de ner i inläggslistan igen.


// Harley

vendelay
1
#15

Tack snälla! Med risk för att låta som en ilsk gammal tant så hatar jag nya iFokus hahaha. Inte ens smileys har vi :(

Var snäll mot alla - bli vegan ❤

Herveaux
0
#16

#15: No problem!

Du är lååångt ifrån ensam om att känna dig vilse i pannkakan. 😵

Om du har Windows på datorn så får man fram smileys genom att trycka på Windows-tangenten och sen . (punkt).


// Harley

vendelay
0
#17

#16 WHAT!!! Tack för tipset ✌😜😁😘😎

Var snäll mot alla - bli vegan ❤

Herveaux
1
#18

#17: Haha, så lite så! 😂


// Harley